Публікації
Погляд крізь роки
1945-1947 Іжевське художнє училище (відділення живопису)
1950-1952 Робота в Російському та Удмуртському драматичних театрах
1952-1961 Казанське художнє училище
1961-1965 Харківський художньо-промисловий інститут (педагоги з фаху - С.Бесєдін, Л.Чернов, М.Шапошников)
1965-1967 Ленінградський інститут живопису скульптури та архітектури ім. І.Рєпіна АМ СРСР (педагоги з фаху В.Орєшников, Б.Угаров, С.Чернов)
1967-1991 Робота на кафедрі живопису та малюнку
Олександр Глухих народився 16.01.1932 року в селі Кияїк Іжевського району Удмуртської АРСР в багатодітній родині. На власних плечах виніс нелегкі випробування воєнного лихоліття і дуже цінував подвиг матері, що згодом знайшло своє відображення в графіці. В післявоєнні роки сім'я Олександра Глухих була нагороджена медаллю "За доблесну і самовіддану працю в тилу".
У1947 році О. Глухих закінчив Іжевське художнє училище відділення живопису, а в 1965 році Харківський художньо - промисловий інститут. Удосконалення художньої освіти проходило в Ленінградському інституті живопису, скульптури та архітектури ім. І. Рєпіна АМ СРСР у таких визначних художників і педагогів, як Б. Угаров, В.Орешніков.
Підчас практики у 1964 році, у складі групи з шести студентів Олександр Глухих на дизель-електроході "Індігірка" вирушає з Архангельська до порту Тіксі. Піднімаючись по річці Лена на баржах, О. Глухих робить зарисовки, етюди, ескізи до майбутніх картин.
На молодих живописців Північ справила велике враження, їм сподобалась суворість північної природи, монохромність її барв. Художник відкриває в ній розмаїття мотивів, схоплює рух, прихований за нерухомістю і тишею. В цей час Олександр Гаврилович написав близько двохсот живописних і графічних творів.
Постійне прагнення більш глибокого розуміння світу людиною творчої праці, її бажання наблизитись до істини - процес болісний і довгий. Іноді цей процес має свою кульмінацію - осяяння. Під впливом випадкових фактів або яскравих подій і явищ художнику ніби заново відкривається весь світ. Так сталося і з О. Глухих під час однієї з подорожей. Як згадує Олександр Гаврилович, він побачив у суворій природі Півночі не тільки безмежну білизну простору, високе небо, полярне сяйво (все це бачить кожна людина і відчуває над собою їх владну силу) - перед художником відкрилась вселенська єдність, цілісність усього існуючого природі. З того моменту О. Глухих усвідомив своє завдання в мистецтві і цілеспрямовано намагався його вирішити.
Важливою віхою у творчі біографії художника стали 70-ті роки - період підведення перших підсумків, утвердження творчого авторитету. У 1973 році Олександр Гаврилович Глухих вступає до Спілки художників СРСР, і відтоді він один із провідних майстрів на Харківщині. У цей період митець продовжує удосконалювати свою майстерність портретиста, чому в чималій мірі сприяли постійні творчі контакти з трудівниками міст і сіл.
Людина-трудівник постає в них як особистість активна творча. Художник багато подорожує набирається нових вражень, знайомиться з новими людьми і природою різних куточків України і Росі. Географія його творчих відряджень простягається від південних берегів до Крайньої Півночі. У результаті з'являються своєрідні цикли, показані глядачам на персональних виставках у 1976, 1977-79, 1981 роках. У серії, присвяченій будівництву газопроводу Уренгой - Помари - Ужгород, відбилось вміння автора передати велич і красу праці. Індустріальна тематика О.Г. Глухих дає глядачеві повне уявлення про напруженість робочих буднів і велич трудових звершень.
Зображуючи новобудови, митець розумів, яких неймовірних зусиль і жертв коштує подібне індустріальне освоєння полярних широт. Глухих часто зустрічався з корінними мешканцями краю, бував у тих місцях , де сучасна цивілізація буквально вривається в розмірене і усталене життя Півночі. Він багато разів виступав на зустрічах з глядачами, брав участь в обговоренні своїх картин на персональних виставках і завжди говорив про своїх героїв з великою теплотою, стверджуючи свою близькість з ними. Митець говорив, що живе з ними в одному ритмі, дихає тим же повітрям і турбується проте ж саме - про свою улюблену Батьківщину, про її розквіт. Всі твори художника об'єднує намагання автора відобразити дух часу, свою причетність до землі, історії, буднів і свят своєї країни.
Sub-Menu: