Чернігвський обласний художній музей


Go to content

Наші проекти

Драматичний простір
художнього музею


9 листопада 2007 р. стартував музейний проект "Драматичний простір художнього музею" показом уривка з вистави за текстами ессе англійського драматурга Гарольда Пінтера "Культура і шахрайство індивідуальності".
Цей проект започаткований з ініціативи актора Чернігівського Молодого театру Романа Покровського. Разом зі своїми студійцями він втілює в життя нові, експерементальні ідеї "нетрадиційного театру".
Вже відбулися у виставкових залах та приміщеннях музею ряд вистав, у яких музейні експонати заговорили мовою театру. Такою була вистава "Антифауст", що викликала широкий резонанс у ЗМІ, присвячена 165 - річчю від дня народження скульптора М. М.Антокольського (1843-1902). В цій виставі було задіяно твір відомого скульптора "Мефістофель", який зберігається у фондах музею.
Студійці мали змогу у виставковому залі музею в оточенні картин подати глядачам своє бачення образу, увіковіченого в творах Йосипа Бродського, Олександра Пушкіна, Йогана Гете. Були використані уривки з текстів цих авторів, висловлене своє власне ставлення до Того, хто є уособленням всіх злих сил.
Не менш хвилюючою і яскравою подією стало театралізоване дійство, яке відбулося у музейному саду на початку літа 2008 р. Інтригуючою була сама назва: "Сад" за інтертекстами (тобто першопочатковими текстами) творів А.П.Чехова. Використовуючи мотиви творів "Чайка", "Вишневий сад", "Три сестри" актори намагалися знайти зв'язки або розходження між полярними культурологічними художніми текстами.
Шаленого успіху набув моноспектакль заслуженого артиста України Володимира Банюка "Іуда Іскаріот" за одноіменною повістю Леоніда Андреєва, прем'єра якого відбулась у стінах музею 12 січня 2008 р.
До речі, на проведенні моноспектаклю у напіввідремонтованому приміщенні з сірою цементною підлогою, з решітками на вікнах, непобіленими стінами наполіг сам актор, який згодом з успіхом продемонстрував свою постановку шанувальникам мистецтва Дніпропетровська.
Зовсім нещодавно, 1 квітня до 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя у музеї відбулася акція-вистава "Театральний роз'їзд" з використанням серії офортів та літогравюри В.Лопати. В цій версії репетеційного дослідження п'єси М.Гоголя "Театральний роз'їзд" за текстами Кліма та О.Босенко під робочою назвою "Любов до подробиць смертельного Універсуму" актор Молодого театру Олексій Щевельов разом зі студійцями Русланом Мікаїловим, Констянтином Сіньковим, Леонідом та Анастасією Качановськими та іншими намагалися донести до глядача проблеми людської самотності, непотрібності, шукали шляхи їх вирішення.

Музичні зустрічі в музеї



25 березня 2005 р. концертом-бесідою "Шедеври російської музики" за участю заслуженого артиста України Геннадія Дем'янчука було започатковано проект "Музичні зустрічі в музеї".
Пізніше була незабутня зустріч з народною артисткою України, професором, викладачем Київської консерваторії Наталією Свириденко.
З хвилюванням чекали відвідувачи музею на приїзд артистки, що привезла с собою клавесин, на якому виконала музичні твори 16-17 ст. нідерландських, англійських композиторів. У стінах музею звучала верджинальна музика. Серед відвідувачів була добра третина шанувальників мистецтва з Києва, що приїхали не лише насолодитись чудовим звучанням старовинного інструменту і побачити його, але й почути цікаві коментарі виконавиці про кожен, навіть коротенькій твір, дізнатись про те, що вже на поч.16 ст. нідерландський композитор Бернхард Шмідт (1607-?) писав музичні твори гал'ярди.
Чудові враження залишив у відвідувачів і виступ заслуженої артистки України, викладача Чернігівського музичного училища ім. Л.Ревуцького Лариси Роговець. Їі чудовий рідкісний голос (меццо-сопрано) лунав у музеї не лише на "Музичних зустрічах", а і на відкритті виставок. До речі останнього разу мисткиня порадувала слухачів не тільки своїм сольним співом, а й дуетом з донькою .
Зачаровано слухали присутні на "Музичних зустрічах в музеї" дует у складі двох талановитих сестер, дипломанток Всеукраїнських конкурсів Тетяни та Інни Чабан. Лунали не лише їх авторські пісні, а й покладені на музику слова Ліни Костенко, народні пісні.
Часто на "Музичні зустрічі в музеї" ми запрошуємо вихованців дитячої музичної школи №1 ім. С.Вільконського. У нас концертували ансамблі "Полісяночка", "Чисті роси", "Веселий камертон", "Домісолька". Але справжнім сюрпризом для відівідувачів стали виступи ансамблю віолончелістів "Кантабілє" у складі викладачів ДМШ №1 Людмили Тиханкіної, Ірини Степаненко, Людмили Горевалової та випускниці Дарини Дейнеко.
Останні "Музичні зустрічі в музеї" відбулися 29 березня 2009 р. Це був "Парад скрипок". У виконанні студентів відділу струнно-смичкових інструментів музичного училища ім. Л.Ревуцького звучали твори Й.С.Баха, Дж.Тореллі, В.А.Моцарта , Г.Ф.Генделя, М.Скорика та ін. Вдячна публіка аплодувала автору проекту "Парад скрипок" Анатолію Данилевському та його учням.

Обмінні виставки



В Одеському Домі-музеї ім. М.К.Реріха з 2000 року відбуваються Міжнародні науково-практичні конференції за темою: "М.К.Реріх і його сучасники. Колекції і колекціонери.", які об'єднують спеціалістів з різних галузей науки і культури. Музейні працівники, культурологи, сходознавці, викладачі, колекціонери та художники творять, як писав М.К.Реріх "світлу посмішку синтезу", що і спричинює подальший прогрес.
Саме завдяки цій конференції та її незмінному організатору і натхненнику - директору Одеського Дому-музею ім. М.К.Реріха Олені Григорівні Петренко і розпочалося з 2003 року наше плідне співробітництво. Саме цього року одесити познайомились з найкращими творами Галаганівської колекції, а в Чернігові з великим успіхом пройшла виставка чудових акварелей відомого російського художника Бориса Смирнова-Русецького.
За цей час відбулося багато цікавих вернісажів, як в Одесі, так і в Чернігові. Жителі Одеси познайомилися з творами знаного українського художника Михайла Жука, графічними роботами забутого на довгі роки художника-емігранта О.Савченко-Більського, доробком сучасних чернігівських мисткинь - Надії Мартиненко та Оксани Корнієнко.
Натомість в нашому музеї були представлені роботи відомих одеських художників Григорія та Світлани Крижевських, Галини та Анатолія Кравченків, чудового графіка Григорія Гармидера, всесвітньо відомого аквареліста Артура Фонвізіна та його учениці Віри Яснопольської.
Окрім виставок Одеський Дім-музей ім..М.К.Реріха випускає збірники матеріалів щорічних конференцій, в яких опубліковані також і численні матеріали з історії колекції Чернігівського художнього музею.
Ще одним цікавим музейним проектом є співпраця нашого музею з міською галереєю Г.Х.Ващенка (м.Гомель), в рамках якого у 2007 році відбулися дві обмінні виставки: " Під білими крильми" в Чернігові та "Жіночий образ крізь віки" в Гомелі.
На виставках були представлені кращі твори з колекції музею та галереї, а саме: роботи корифея білоруського мистецтва, народного художника Білорусі Григорія Ващенка та портретний живопис ХУІІІ-ХІХ ст. із зібрання Чернігівського художнього музею.
Плідна співпраця продовжиться і в цьому році. На черзі персональні виставки в Чернігівському художньому музеї Наталії Порожнякової з м.Одеси та знаного майстра з Гомеля Олександра Гайлевича.

Музейна афіша

Про музей | Колекції | Наші проекти | Публікації | Контакти | Site Map


Back to content | Back to main menu